/ / / Όλοι οι παγκόσμιοι πρωταθλητές στο ποδόσφαιρο. Οι νικητές των παγκόσμιων πρωταθλημάτων στο ποδόσφαιρο από χρόνια

Όλοι γνωρίζουν ότι το πιο δημοφιλές άθλημαστον πλανήτη - το ποδόσφαιρο. Συλλέγει εκατομμύρια οπαδούς σε γήπεδα και τηλεοπτικές οθόνες και κάνει την συμπάθεια για τις αγαπημένες ομάδες. Ιδιαίτερη προσοχή δίνεται στο ποδόσφαιρο κατά τη διάρκεια μεγάλων τουρνουά. Το Παγκόσμιο Κύπελλο (που ονομάζεται συχνά το Παγκόσμιο Κύπελλο της FIFA ή το Παγκόσμιο Κύπελλο) είναι ο πιο μεγαλεπήτορος διεθνής διαγωνισμός σε αυτό το άθλημα. Για το δικαίωμα να πάρει το πολυπόθητο τρόπαιο, χώρες από όλες τις ηπείρους του πλανήτη αγωνίζονται.

32 χώρες συμμετέχουν στο τουρνουά,τα οποία επιλέγονται εντός τριών ετών. Η τελετουργία πραγματοποιείται κάθε τέσσερα χρόνια. Η γερμανική εθνική ομάδα ποδοσφαίρου είναι ο σημερινός πρωταθλητής. Το προηγούμενο πρωτάθλημα πραγματοποιήθηκε στη Βραζιλία. Το επόμενο θα πραγματοποιηθεί το 2018 στη Ρωσία.

Έτσι, εξετάζοντας τα κύρια χαρακτηριστικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, πάμε κατευθείαν στο κύριο θέμα του άρθρου, δηλαδή, να εξετάσει πότε και που κέρδισε το μεγάλο τρόπαιο.

Ουρουγουάη

Σχεδόν όλοι οι παγκόσμιοι πρωταθλητές στο ποδόσφαιρο έγινανβραβευθέντες περισσότερο από μία φορά. Το 1930, πραγματοποιήθηκε η πρώτη στην ιστορία της διοργάνωσης. Την εποχή εκείνη, η ισχυρότερη χώρα ποδοσφαίρου ήταν η Ουρουγουάη και θεωρήθηκε σαφώς αγαπημένη. Η ομάδα πήρε την πρώτη θέση στην ομάδα, κερδίζοντας τη Ρουμανία και το Περού. Στον τελικό έπρεπε να συναντηθεί με την Αργεντινή. Όλοι οι παγκόσμιοι πρωταθλητές ποδοσφαίρου ονειρεύονται να διεξάγουν παρόμοια γεγονότα στις χώρες τους και αγωνίζονται για βραβεία με ακόμα μεγαλύτερη ζήλο. Το πρωτάθλημα για την ομάδα ήταν επιτυχημένο. Με σκορ 4: 2, η Ουρουγουάη χτύπησε τον αντίπαλο και πήρε το τρόπαιο.

όλους τους παγκόσμιους πρωταθλητές

Όλοι οι πρωταθλητές ποδοσφαίρου στον κόσμο ονειρεύονται να υπερασπίζονταιτον τίτλο του σε κάθε κοινό, αλλά οι Ουρουγουανοί δεν μπορούσαν να το κάνουν αυτό. Το επόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο, το οποίο κατόρθωσαν να κερδίσει, πραγματοποιήθηκε το 1950 στη Βραζιλία. Στο τελικό στάδιο του τουρνουά (παρεμπιπτόντως, μια φορά στην ιστορία), τέσσερις ομάδες ανταγωνίστηκαν: Ουρουγουάη, Βραζιλία, Σουηδία και Ισπανία. Η Βραζιλία, η οποία ήταν η αγαπημένη, έχασε από την Ουρουγουάη και της έδωσε την πρώτη θέση.

Ιταλία

Όλοι οι παγκόσμιοι πρωταθλητές στο ποδόσφαιρο μπορούν να ζηλέψουντον αριθμό των τίτλων της ιταλικής εθνικής ομάδας. Ήταν σε θέση να κερδίσει το mundial τέσσερις φορές. Ο τόπος του τουρνουά το 1934 επιλέχθηκε από την Ιταλία. Έχοντας ξυλοκοπήσει τις ΗΠΑ, την Ισπανία, την Αυστρία και την Τσεχοσλοβακία, η χώρα υποδοχής κατόρθωσε να κερδίσει το πρώτο της τρόπαιο.

Γερμανική εθνική ομάδα στο

Ιταλία - Παγκόσμιο Κύπελλο πρωταθλητής το 1938. FIFA World Cup πραγματοποιήθηκε στη Γαλλία. Το πιο ενδιαφέρον αγώνα ήταν ο αγώνας μεταξύ τους οικοδεσπότες και τους Ιταλούς στα προημιτελικά, όπου ο τελευταίος κέρδισε με σκορ 3: 1. Στην τελική, η Ιταλία νίκησε την Ουγγαρία και πήρε μια δεύτερη συνεχόμενη παγκόσμιο τίτλο.

Η επόμενη νίκη στην ομάδα του τουρνουά έπρεπε να περιμένεισαράντα δύο χρόνια. Το 1982, ο τόπος διεξαγωγής ήταν η Ισπανία, η οποία προετοίμασε για τη διοργάνωση δεκαεπτά στάδια, η οποία ήταν εκείνη την εποχή ένα ρεκόρ. Ωστόσο, το πλήρες σπίτι δεν πήγε στον τελικό αγώνα, αλλά στον εναρκτήριο αγώνα, στον οποίο συμμετείχαν η Αργεντινή και το Βέλγιο. Η Ιταλία ήταν σε θέση να φτάσει στους τελικούς, όπου ήταν πιο ισχυρή από τη Γερμανία.

Το 2006, η ομάδα κατάφερε να γίνει τετραπλάσιαπαγκόσμιος πρωταθλητής. Η γιορτή πραγματοποιήθηκε στη Γερμανία, η οποία αντιμετωπίζει αυτό το δύσκολο έργο με διάκριση. Στον τελικό, η Γαλλία έχασε από την Ιταλία με ποινές, χάνοντας έτσι τον τίτλο.

Γερμανία (Γερμανία)

Η Γερμανία, όπως και η Ιταλία, κατόρθωσε να κερδίσει το τρόπαιοτέσσερις φορές. Η ομάδα έδειχνε πάντα καλό ποδόσφαιρο, αλλά η επιτυχία ήταν το 1954 mundial, που πραγματοποιήθηκε στην Ελβετία. Η μεγαλύτερη προσοχή των θεατών έφτασε στον τελικό αγώνα του τουρνουά, όπου οι Γερμανοί νίκησαν τους Ούγγρους με σκορ 3: 2.

παγκόσμιος πρωταθλητής της Ισπανίας στο ποδόσφαιρο

Το δεύτερο γερμανικό Κύπελλο περιμένει είκοσι χρόνια. Το 1974, η τιμή φιλοξενίας του ποδοσφαίρου του Παγκοσμίου Κυπέλλου έπεσε στη Δυτική Γερμανία. Στον τελικό αγώνα, οι Γερμανοί νίκησαν τα ολλανδικά 2: 1.

Τα επόμενα τρία γερμανικά πρωταθλήματα κράτησαν καλά,λαμβάνοντας δύο φορές τη δεύτερη θέση. Το 1990, η Ιταλία πήρε το πρωτάθλημα (για δεύτερη φορά). Οι περισσότεροι θεατές ήρθαν στο προημιτελικό, όπου οι Γερμανοί κατάφεραν να νικήσουν και πάλι τους Ολλανδούς. Στους τελικούς, η Γερμανία κατάφερε να νικήσει την Αργεντινή με ελάχιστο σκορ.

Το τελευταίο Παγκόσμιο Κύπελλο, που πραγματοποιήθηκε στη Βραζιλία το 20042014, η γερμανική εθνική ομάδα ποδοσφαίρου κατάφερε να κερδίσει για τέταρτη φορά. Αυτό το mundial έχει γίνει ένα από τα πιο εντυπωσιακά στην ιστορία. Η χώρα υποδοχής δεν κατόρθωσε να φτάσει στον τελικό. Σταμάτησε από τη Γερμανία, νικώντας με σκορ 7: 1. Η τελευταία μονομαχία πραγματοποιήθηκε εναντίον της Αργεντινής. Σε μια πικρή πάλη, σημειώνοντας μόνο ένα στόχο, οι Γερμανοί κατάφεραν να πάρουν το τέταρτο τρόπαιο τους παγκόσμιους πρωταθλητές.

Βραζιλία

Βραζιλία - παγκόσμιος πρωταθλητής στο ποδόσφαιρο, ο οποίος ήταν σε θέση νανα κερδίσει αυτόν τον τίτλο περισσότερο από όλες τις άλλες χώρες, δηλαδή πέντε φορές. Το Παγκόσμιο Κύπελλο το 1958, που πραγματοποιήθηκε στη Σουηδία, έφερε την εθνική ομάδα στο πρώτο του τρόπαιο. Ο πιο δημοφιλής αγώνας ήταν ο αγώνας Βραζιλίας-ΕΣΣΔ, στον οποίο ο πρώτος κατάφερε να κερδίσει. Στον τελικό, οι Βραζιλιάνοι νίκησαν τους Σουηδούς με σκορ 5: 2.

Ιταλός παγκόσμιος πρωταθλητής

Ο δεύτερος τίτλος έπρεπε να περιμένει για λίγο. Ήδη το επόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο, που πραγματοποιήθηκε στη Χιλή, έφερε στη Βραζιλία ένα νέο τρόπαιο. Η ομάδα κατάφερε να φτάσει στον τελικό και να κερδίσει στην Τσεχοσλοβακία, παρεμπιπτόντως ξυλοδαρμό ερωμένη Mundial.

Το τρίτο τρόπαιο της Βραζιλίας κέρδισε το 1970, στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Μεξικό. Στον τελικό, κατάφερε να νικήσει την Ιταλία με σκορ 4: 1 και να πάρει τη χρυσή θεά για διαρκή αποθήκευση.

Για να αναπληρώσει το θησαυρό των τρόπαιων της εθνικής ομάδας, μόνο24 χρόνια αργότερα. Αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο πραγματοποιήθηκε στις ΗΠΑ, όπου απαιτείτο η διάδοση του ποδοσφαίρου. Η ομάδα στους τελικούς συναντήθηκε ξανά με την Ιταλία και κέρδισε την πέναλτι της.

Ο πέμπτος τίτλος του πρωταθλητή Βραζιλίας εκδόθηκε το 2002 σε mundiale στην Ιαπωνία και τη Νότια Κορέα. Στον τελικό, οι Βραζιλιάνοι αντιμετώπισαν τους Γερμανούς, αλλά έχασε με σκορ 0: 2.

Αργεντινή

Η ισχυρότερη ομάδα της Νότιας Αμερικής κατάφερενα κερδίσει τον πρώτο παγκόσμιο τίτλο τους το 1978. Ήταν η Αργεντινή που έγινε η χώρα υποδοχής αυτής της μουντιάλιας. Για ένα μεγάλο γεγονός, ακόμη και πολλά νέα αρένες χτίστηκαν, και η ομάδα τελικά νίκησε την Ολλανδία και κέρδισε το πολυπόθητο τρόπαιο.

παγκόσμιος πρωταθλητής της Βραζιλίας στο ποδόσφαιρο

Ο δεύτερος τίτλος έπρεπε να περιμένει για λίγο. Ο τίτλος της ισχυρότερης ομάδας στον πλανήτη Αργεντινή ήταν ήδη το 1986, στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Μεξικό. Στην τελική Αργεντινή κατάφερε να νικήσει το FRG.

Αγγλία

Πρόγονος του ποδοσφαίρου μόνο μία φορά στην ιστορίαήταν σε θέση να κερδίσει το Παγκόσμιο Κύπελλο. Το 1966, η Αγγλία πήρε το πανηγύρι και νίκησε το FRG στους τελικούς. Στο μέλλον, η ομάδα δεν θα μπορούσε να επιτύχει πάλι τέτοια αποτελέσματα.

Γαλλία

Το 1998, το ενημερωμένο Παγκόσμιο Κύπελλο φιλοξένησε η Γαλλία. Από τότε, 32 ομάδες συμμετείχαν στο τουρνουά. Πηγαίνοντας στον τελικό, η ομάδα κέρδισε τη Βραζιλία έχοντας κερδίσει το πρώτο της τρόπαιο.

Ισπανία

Πολλοί άνθρωποι γνωρίζουν αυτή την ομάδα. Παρά το καταπληκτικό του παιχνίδι, η Ισπανία είναι ο παγκόσμιος πρωταθλητής στο ποδόσφαιρο, ο οποίος κατάφερε να πάρει αυτό το τρόπαιο μία φορά. Αυτό συνέβη στη Νότια Αφρική, όπου τελικά οι Ισπανοί νίκησαν τους Ολλανδούς με ένα ελάχιστο σκορ.